foto: Bljesak.info
Drugoga dana radnog posjeta Bosni i Hercegovini predsjednik Vlade Andrej Plenković boravio je u Mostaru gdje je sudjelovao na dodjeli 199 ugovora Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske vrijednih 6,5 milijuna eura.
Ugovori koji su danas uručeni brojnim udrugama, općinama, gradovima i županijama, predstavljaju potporu Vlade BiH u cilju unaprjeđenja kvalitete života svih ljudi koji žive u BiH.
Renato Pejak je za Općinu Kreševo i projekt ''Poduzetnički inkubator - nastavak radova'' sa Središnjim državnim uredom za Hrvate izvan Republike Hrvatske potpisao Ugovor vrijedan 120.000,00 eura, dok je gvardijan kreševskog Samostana fra Josip Tomas potpisao Ugovor vrijedan 20.000,00 eura za projekt ''Uređenje prezbiterija''.
Tri segmenta, kultura, obrazovanje i zdravstvo, predstavljaju ključnu okosnicu kako hrvatska država podupire Hrvate u Bosni i Hercegovini, ali je i na dobrobit svih ostalih u Bosni i Hercegovini, što se vidjelo i odabirom Sarajeva kao prvog bilateralnog i radnog posjeta u našem trećem mandatu", poručio je premijer Plenković.
Naglasio je da je kroz sve susrete koje je održao u Sarajevu i Mostaru ponovno naglasio snažnu potporu Hrvatske Bosni i Hercegovini na europskom putu, reformskom putu, unaprjeđenju gospodarske razmjene koja će ove godine dosegnuti preko 3,7 milijardi eura, što govori o međusobnoj važnosti dviju zemalja.
U prvih osam godina mandata njegovih dviju vlada, podsjetio je premijer Plenković, u brojne projekte u BiH usmjereno je ukupno 340 milijuna eura kroz različite resore, a s takvom će se financijskom potporom nastaviti i u budućnosti.
Odgovarajući na pitanja novinara vezanih uz europski put Bosne i Hercegovine, premijer Plenković još je jednom čestitao Vijeću ministara BiH i Parlamentarnoj skupštini na brojnim reformama koje su poduzete u posljednjih godinu dana bez kojih ne bi bilo odluke Europskog vijeća u ožujku o otvaranju pristupnih pregovora.
Podsjetio je da je prije nekoliko dana u svom govoru na Strateškom forumu u Bledu predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen vrlo jasno poručila kako je spremna pomoći Bosni i Hercegovini. Tada je, dodao je, rekla da se Bosna i Hercegovina treba priključiti zemljama koje su malo odmakle u procesu pristupanja te poručio kako se taj poziv predsjednice Komisije treba iskoristiti.
Da bi ga se iskoristilo, istaknuo je, ključno je prionuti ispunjavanju preostalih kriterija koji su svima dobro poznati kako bi nakon toga, uz snažnu potporu Hrvatske i drugih zemalja, došli u poziciju da se na razini Europske unije donose važne odluke.
Njegov je dojam, s obzirom na promijenjenu klimu o proširenju, da postoji jedna vrlo vidljiva dobra volja da se BiH ubrzano priključi zemljama koje su nešto više uznapredovale na europskom putu.
Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović ovom je prigodom još jednom zahvalio premijeru Plenkoviću na ogromnom naporu u posljednjih 12 godina, prvo kao europarlamentarac, a potom i predsjednik Vlade, da BiH uopće, kako je kazao, bude vidljiva kao društvo kad su u pitanju europske integracije.
"Jamačno da nije bilo njega mi ne bismo predali zahtjev za članstvo niti bismo danas bili u poziciji u kojoj jesmo", naglasio je.
Na vlastima i institucijama Bosne i Hercegovine, poručio je, jest da neke stvari pokušaju ubrzati, u čemu hrvatska strana daje apsolutni doprinos kako bi se taj iskorak napravio.
"Šansa da se na jesen ove godine potpuno otvorimo taj proces se ne smije propustiti jer mi nemamo druge alternative niti bilo kakve ambicije doli euroatlantskih integracija", istaknuo je Čović.