Tekst i foto: visitbih.ba
Okružen šumovitim brdima i veličanstvenim planinama, za Kreševo uistinu možemo reći da očarava svojom ljepotom. Jedna je od onih bosanskih čaršija koja vas vraća u prošlost, te budi u vama radnoznalost, želju za istraživanjem i avanturizmom. Kada dođete u Kreševo, pažnju će vam privući bosanske kuće stare nekoliko stotina godina koje čine gradsku cjelinu i nacionalni su spomenik BiH.
Prvi pisani dokument o Kreševu datira iz 15. vijeka, odnosno 1434. godine, u dokumentu bosanskog kralja Stjepana Tomaša koji počinje riječima: „U kraljevskom gradu Kreševu…“. Osim toga, u srednjovjekovnoj Bosni najviše se eksploatiralo srebro i rudnici oko Kreševa uvijek su bili na raspolaganju bosanskim banovima i kraljevima.
Renato Pejak, načelnik Općine Kreševo, kaže za magazin Visit BiH da su rudnici oko Kreševa i Fojnice bosanskim banovima i kraljevima bili puno značajniji od onih, naprimjer, u Srebreniku i Srebrenici, jer su zbog svojih položaja često bili na udaru osvajača koji su željeli srebro.
Brojne znamenitosti
-U Kreševu se do dolaska Osmanlija najviše eksploatiralo srebro, a od 1463. godine i željezo. Zbog prerade željeza Kreševo u tom periodu postaje jedna velika kovačnica. Prema pisanim podacima, u Kreševu je egzistiralo više od stotinu kovačnica i kreševske proizvode Osmanlije su distribuirale po cijelom castvu, ali i šire – kaže Pejak.
Poznate su i dobre trgovačke veze s Dubrovnikom odakle su u Kreševo uvozili ulje i vino, a izvozili prerađevine od metala. Prema riječima Pejaka, Kreševo je pravi kraljevski grad jer je u njemu, prema pisanim dokumentima, stolovao bosanski kralj Stjepan Tomaš, ali i kraljica Katarina.
-Kraljica Katarina je povremeno boravila u Kreševu. Koliko je ona bila omiljena ovdje govori podatak da se i danas organizira Spomendan bosanske kraljice Katarine – kaže Pejak.
Sinonim za Kreševo svakako je franjevački samostan koji potječe iz 15. stoljeća i nalazi se među brojnim zaštićenim spomenicima kulture u ovom gradu. U sklopu samostana nalazi se i muzej koji čuva vrijednu zbirku od nekoliko tisuća eksponata. Uz postavku o kovanju, te proizvodima i alatima, tu su i brojni primjerci ruda i minerala s kreševskog područja, te arheološka i numizmatička, kao i etnografska zbirka.
U muzeju se čuva i rijetko izdanje knjige De re metallica (O metalima), knjiga o rudarstvu, geologiji i metalurgiji tiskana je 1657. godine u Italiji. U franjevačkoj knjižnici se nalazi više od 20.000 knjiga. U muzeju se nalazi i spomen-soba fra Grge Martića, franjevac, pjesnik, književnik, kulturni i politički radnik. On je rodom iz Posušja, ali je gotovo cijeli život proveo i djelovao u Kreševu.
-Kada je riječ o poznatim osobama iz našeg grada, malo ljudi zna da su franjevci udarili temelje medicine u BiH, te da je prvi diplomirani liječnik u našoj zemlji upravo iz Kreševa, fra Mato Nikolić. Liječio je naše sugrađane na otvorenom, i to u doba kuge. Moram spomenuti i Dragutina Lermana iz Požege. Bio je učesnik Stanleyjevih ekspedicija oko rijeke Kongo. U svojoj poodmakloj životnoj dobi došao je u Kreševo u nadi da će pronaći zlatnu žilu. Njegova možda i najveća zasluga je što je od tadašnjih austrijskih vlasti u BiH ishodovao da građani Kreševa ne idu u prvi svjetski rat – kaže Pejak.
Vrijedni građani Kreševa trude se napraviti što bolju turističku ponudu, te na taj način iskoristiti blizinu Sarajeva i aerodroma, te je podići na jedan viši nivo. Jedna od njih svakako je i mlada poduzetnica Marija Miličević. Ona je izgradila turističko naselje Hobbiton koje će vas odvesti u neki potpuno drugi svijet. Za magazin Visit BiH kaže da su joj ideju dale fotografije na društvenim mrežama s Novog Zelanda.
Kreševski Hobbiton
-S obzirom da čitav život istražujem zanimljiva i kreativna djela, željela sam napraviti nešto što će se izdvajati i po svemu biti neobično. Prva ideja bile su mi kućice na drvetu, ali sam ipak odlučila za ovo. Realizacija je počela u veljači ove godine i trenutno imamo pet objekata. U planu je izgradnja još jednog objekta i onda će svako iz moje obitelji imati svoju kućicu. U ovaj projekat uključeni su i svi građani, u smislu donacija antikviteta koji krase ovo naselje – kaže Marija.
Kreševo je kraljevski, kovački i rudarski grad, ističe ona, i zbog toga je odlučila da svaka kućica bude povezana s kreševskim znamenitostima.
-Jedna kućica je urađena po uzoru na poznatu kreševsku pećinu Ober, druga će biti u kraljevskom stilu zbog kraljice Katarine. Jedna kućica će zbog planine Bitovnje i najvišeg vrha Čadora biti u planinskom, a jedna u kovačkom stilu. U planu je izgradnja parka za djecu, čarobna šuma za šetnju. Svaka kućica će imati i jacuzzi i bit će urađeni u prirodnom ambijentu – poručuje na kraju.
Krajem listopada prošle godine Kreševo je dobilo i prvi hotel, i to sa četiri zvjezdice. Hotel Adriale raspolaže sa 17 soba i dva apartmana, odnosno 40 ležajeva.
-Na raspolaganju su i spa centar, odnosno sauna i hidromasažna kada. U suradnji s vanjskim suradnicima nudimo i usluge kozmetičkih tretmana, te masaža i fitness centra. S lokalnom zajednicom organiziramo i turističke ture za goste, obilazak Kreševa i znamenitosti. Tu je i restoran gdje možete uživati u specijalitetima koji su kombinacija moderne i tradicionalne kuhinje – kaže nam Jelena Čalaga-Tolo, voditeljica hotelskog poslovanja.
A priča o Kreševu ne bi bila potpuna bez kreševskih kovača. Jedan od čuvara kreševske tradicije je i Dalibor Biletić, vlasnik kovačnice Kraljević koja radi od 1984. godine, a proizvodi sve vrste poljoprivrednog alata, te ostale predmete po narudžbi.
-Kreševski kovači su vrijedni, marljivi i željni učenja. Naše proizvode plasiramo širom BiH, ali i inostranstva. Upravo pripremamo jednu pošiljku sačeva za Australiju – kaže nam Dalibor.
I dok nam pokazuje proces proizvodnje jednog predmeta, govori da za jedan radni dan može proizvesti oko 150 sjekira vrhunske kvalitete.
Kreševo ima veliku perspektivu i za razvoj vjerskog turizma. Selo Deževice je poznato po pećini svetog Jakova Markijskog, italijanskog franjevca koji je tu živio i propovijedao. Danas je to svetište koje godišnje posjeti više od 30.000 hodočasnika.
Selo Vranci
Dođete li u Kreševo vidjet ćete i Hadži Hasanaginu džamiju. Naid efendija Kršić, imam ove džamije, kaže nam da postoje dva datuma o izgradnji džamije. Prvi podatak iz knjižnice Franjevačkog samostana govori da je izgrađena 1604, a onaj iz Gazi Husrev-begove knjižnice u Sarajevu da je izgrađena 1585. godine.
– Izgled džamije nije mijenjan od njenog nastanka. Zidovi su bili kameni, a munara i krov drveni. Sve do rata kada je 1993. godine kada je zapaljena i srušena. Obnovljena je 2004. godine – kaže Kršić.
Kada smo dolazili u Kreševo, kazali su nam da moramo posjetiti Vranke, možda i najljepše selo u BiH. A po čemu je specifično? U njemu se nalaze bosanske kuće stare i po nekoliko stotina godina, a sedam ih je proglašeno i nacionalnim spomenicima u BiH. I to nije sve. Kroz selo protiče rječica Jasenovac, preko kojeg se prostire rimski most. U Vrancima se nalaze i ostaci rimske ceste u dužini od 200 metara.
Ono što ovo selo izdvaja od ostalih u BiH su ekološki osviješteni mještani kojih je danas vrlo malo. Do prije 40-ak godina postojao je običaj pranja rijeke. Subotom, nakon završetka svih poslova, mještani su četkama ribali kamenje i korito rijeke i tako održavali njenu čistoću.
Između starih su se udjenule ta'te, kako mještani zovu „zvonik“, jedini takav u našoj zemlji, u kojem nema zvona nego se zvuk istovjetan zvonjenju dobiva udaranjem dvama čekićima od punog željeza u dvije metalne ploče, ta'te.
I kada posjetite sve što Kreševo nudi, potrebno je malo odmoriti i napuniti baterije. A to ćete najbolje učiniti u restoranu Ribnjak. Smješten je na samom izvoru rijeke Dragušnice i predstavlja pravi izbor za sve koji traže opuštanje i odmor. Preporučujemo da pojedete svježu pastrmku iz vlastitog ribnjaka koji se nalazi uz restoran.
Brojni događaji
Kreševo je sjedište Motociklističkog saveza BiH i, prema riječima ljubitelja motociklizma, imaju najbolji i najuređeniji motodrom na lokalitetu Gajice na kojima se održavaju utrke. Na planinama koje okružuju Kreševo su i markirane staze na kojima se više puta godišnje održavaju enduro utrke.
Planine su također markirane i za ljubitelje biciklizma i planinarenja.
-Posljednih pet ili šest godina održava se Enduro city centar night race koji okuplja natjecatelje iz cijele Europe. Ovakav događaj i akrobacije ne možete vidjeti nigdje drugo u regiji, a posjeti ga nekoliko hiljada posjetitelja.
Važan događaj je i foto i film festival poznatiji kao 3FOK, gdje kroz trodnevno prikazivanje filmova i fotografija na Trgu publika može doživjeti ljepote Bosanskohercegovačkih i drugih planina.
U Kreševu se godišnje održava više koncerata brojnih umjetnika s regionalne glazbene scene.
Osim toga, ove godine pokrenut je i Crash fest, glazbeni festival koji je u dva dana spojio vodeće glazbenike iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske s našom publikom, te predstavio mlade grupe iz BiH. Okupio je više tisuća posjetitelja, a ove godine nas zabavljaju Let 3, Zoster, Yu Grupa, Edo Maajka, Mort i mnogi drugi – kaže nam Toni Lalić, djelatnik u Općini Kreševo.