Piše: artinfo.ba
Dario Puljić je doktor dentalne medicine, trenutno doktorand na Stomatološkom fakultetu u Zagrebu, etnograf u duši. Ovako bi se ukratko i skromno opisao a ovo posljednje navedeno, jest razlog dosadašnjih tekstova o njemu ali i ovoga.
O Dariu smo dakle već pisali i to prije svega o njegovim uspjesima na promociji tradicije općenito a posebno kraja iz dolazi, Kreševa i okolice. U međuvremenu je pak završio gore spomenuti fakultet ali i objavio knjigu naziva „Tradicijsko odijevanje Hrvata u Kreševu i okolici“!
Knjiga je i najveći povod i razlog ponovnog razgovora s ovim vrijednim mladićem koji osim formalnog obrazovanja a sada već i početka znanstvene karijere, vremena itekako nalazi za drugu veliku ljubav, etnografiju.
Tradicijsko odijevanje
„Već par godina bavim se istraživanjem tradicijskog odijevanja na području Kreševa i okolice, ali i skupljam sve predmete koje u ovom procesu pronađem“ počinje priču Dario te dodaje kako mu je teško odrediti koji je trenutak presudio u tome da se krene baviti ovim svojevrsnim hobijem.
„To je jednostavno došlo samo od sebe, cijeli život me zanima naša tradicija, ali da, u zadnjih par godina sam intenzivirao svoj rad. Možda najveći poticaj da napišem knjigu mi je dala sama činjenica da jako malo znamo o našoj nošnji, da pamtimo samo njene novije oblike i da stariji sustavno odbijaju prihvatiti da su i prije njih živjeli ljudi koji su se odijevali po tadašnjoj modi. Nažalost, ovom tematikom se nije nitko detaljnije bavio. Slika naše nošnje je uglavnom slika seoske nošnje koju pamte naše bake i djedovi, nošnja 30 tih, 40tih i 50tih godina“ nastavlja Dario te ističe i neke posebnosti i specifičnosti kada su u pitanju kreševske nošnje.
Kreševske nošnje
„Moram napomenuti da je Kreševo bilo specifično po tom pitanju. U gradu se razvijao "građanski" tip nošnje, dok se istovremeno na selu nosilo drugačije. Ipak su pokušavali na razne načine slijediti modu u "čaršiji" kopirajući krojeve, načine ukrašavanja itd. Bilo je teško istražiti razdoblje od nekih 150 godina, te diferencirati odjevne predmete koji su bili nošeni u gradu ili pak na selu. Neki predmeti su zauvijek nestali, neki zapamćeni pod drugim nazivom, a kazivači nedovoljno vješti da ih opisu. Većina kazivača se i nije sjećala prethodnih varijanti koje su nosili njihovi pretci. U cijeloj toj priči sam našao izazov i pokušao se uhvatiti u koštac s tim. Na kraju sam uspio posložiti tradicijske odjevne predmete po razdobljima, klasificirati ih, opisati, vizualizirati ih kroz brojne fotografije, krojeve da bi tako sačuvani trajali još godinama“ kaže nam Dario koji će knjigu uskoro promovirati u Kreševu.
Knjiga od koristi mnogima
„ Upravo krojevi koji se nalaze na kraju knjige omogućit će na neki način revitalizaciju naše nošnje ako netko poželi izraditi repliku ili pak za potrebe kulturno umjetničkih društava. Jedan od doprinosa je svakako i pomoć KUDovima da izbjegnu zamkama unificiranosti na sceni. A svakako, možda jedan od najvećih razloga i poticaja za nastanak ove knjige je dar Kreševljacima, njima na ponos, da uvide ljepotu odijevanja njihovih predaka i da je se ni u kojem slučaju ne stide“ zaključuje Dario.
Knjiga je izdata pod okriljem HKD-a Napredak čiji je i sam autor dugogodišnji član a realizaciju cijelog ovog projekta pomogli su i Ministarstvo obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i sporta KSB, Fondacija za izdavaštvo, HKD Napredak, te pojedinci sa svojim novčanim prilozima.
Foto: Na slici Dario Puljić u narodnoj nošnji