Iako je kroz burna stoljeća osmanlijske vladavine samostan često i na razne načine stradao, kreševski su fratri uspjeli sakupiti rijetke, vrijedne i zanimljive eksponate, koji daju prilično jasnu sliku života ljudi na ovim prostorima tijekom proteklih stoljeća. Nije čudno što se najveći broj eksponata odnosi na tradicionalna zanimanja, vezana za eksploataciju ruda i njihovu preradu.
Tako iz oblasti rudarstva možemo vidjeti primjerke ruda i minerala naših krajeva, zatim alate kojima se ruda kopala i prerađivala. Upečatljiva i vrijedna je kolekcija rudarskih lampi, kao i mnogobrojnih primjeraka alata, od kojih neki potječu još iz antičkog doba. Muzejska postavka o kovanju prikazuje kompletnu kovačku radionicu (duganju). Također su izloženi alat i proizvodi stolarskog, postolarskog, krojačkog, tkalačkog i opančarskog obrta, kao i zbirka ručnih radova.
Osim autentične sobe fra Grge Martića u pripremi je i soba fra Vjeke Ćurića, koji je svoju ljubav posvetio afričkim narodima žrtvujući svoj život.
U muzeju je postavljena i iznimno vrijedna zbirka minerala i kristala s kreševskog područja, arheološka zbirka iz pretpovijesnog i antičkog doba. Izloženi su i radovi fra Krunoslava Misila koji je bio prvi školovani arheolog među franjevcima u Bosni i Hercegovini. Njegov su rad i uloga bili poticajni za razvoj arheologije u Bosni i Hercegovini posebno prije Drugog svjetskog rata.
Muzej je podjeljen na tri etaže: sakralnu, etnografsku te kovačko-mineralno-arheološku etažu.
U muzeju je izložena i vrijedna numizmatička zbirka, a zanimljive se u i ''ljekaruše'', rukom pisana narodna medicina.
Sve nabrojano je tek mali dio onog što se u muzeju može vidjeti.
Kustos muzeja je mladi Marko Čalaga, magistar povijesti i povijesti umjetnosti. Za rezervacije i informacije možete kontaktirati Marka na broj 063/862-361.
Muzej je otvoren od ponedjeljka do subote. Ponedjeljkom od 09:00 do 17:00 a subotom od 09:00 do 15:00.
Ulaznica za umirovljenike, učenike i studente je 3KM, a za ostale 5KM.