Danas je u Kreševu boravilo visoko izaslanstvo Vlade Republike Hrvatske.
U izaslanstvu su bili Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Ivan Mažar, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za stambeno zbrinjavanje, Zdravka Bušić, državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, te Žana Ćorić, savjetnica s posebnim položajem za pitanja Hrvata u BiH, a pridružio im se i predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara.
Visoke goste dočekao je općinski načelnik Renato Pejak sa suradnicima. Na sastanku održanom u općinskoj vijećnici Pejak i njegovi suradnici prezentirali su stanje na području općine i probleme s kojima se susreću, a potom je uslijedila rasprava o mogućnostima i načinima njihovog rješavanja.
Vlada Republike Hrvatske u proteklom je razdoblju pružila potporu u realizaciji nekoliko kapitalnih projekata (izgradnja i uređenje sportske dvorane na Trosci, izgradnja puta Resnik-Volujak, izgradnja i uređenje samostanskog muzeja, itd.), što, kako je rekao načelnik Pejak, pokazuje da su veze čvrste i da će se svi čimbenici na kreševskom području, ne samo u Općini, već i u drugim institucijama, poglavito onim u školstvu i zdravstvu, stalno truditi da one budu još čvršće.
Državni tajnik Zvonko Milas naglasio je kako su došli čuti stavove o tome što su perspektive i prioriteti općine, kao i sugestije o načinima njihove realizacije, a krajnji cilj je ostanak hrvatskog stanovništva na ovim prostorima te djelovanje na stvaranju uvjeta za viši standard i bolje uvjete života, dok je njegov kolega Nikola Mažar iznio podatak da je Vlada Republike Hrvatske dosad obnovila ili sagradila 2757 kuća, ali su potrebe puno veće, pa uskoro slijedi nastavak tog programa, vrlo važnog za sadašnjost i budućnost Hrvata u BiH. Mažar je istaknuo kako Vlada kroz nove projekte stimulira i poljoprivredna gospodarstva, obrtnike i druge, kako bi povratak imao karakter održivog.
Članovi izaslanstva su potom bili u sportskoj dvorani, kako bi se iz prve ruke vidjeli radove na aneksu, u čijem financiranju su značajno sudjelovali, kao i Dom zdravlja, a onda i muzej Franjevačkog samostana. Domaćini su im, uz načelnika Pejaka i općinske dužnosnike, bili ravnatelji spomenutih institucija, Marija Vidović, dr. Diana Ban te gvardijan fra Darko Drljo.